KRKDPWP

Sieć Shinkansen coraz większa

Japonia: Japońskie władze zatwierdziły budowę trzech kolejnych odcinków tamtejszej sieci kolei dużych prędkości – ogłosił minister transportu Yuichiro Hata.

 

 

Największy z owych projektów to długo planowana linia Hokkaido Shinkansen między Shin-Hakkodate i Sapporo. Szybkie pociągi mają dotrzeć na północną wyspę już w 2015 roku wraz z zakończeniem budowy połączenia pomiędzy linią Tohoku Shinkansen w mieście Shin-Amori a miastem Hakodate poprzez podmorski tunel umożliwiający poruszanie się w nim pociągów korzystających z torów o różnej szerokości. Jednak cała linia Hokkaido Shinkansen licząca łącznie 211 km ukończona ma zostać dopiero w 2035 roku a czas podróży ma wynosić około 5 godzin.

Kolejny odcinek to przedłużenie linii Hokuriku Shinkansen biegnące wzdłuż wybrzeża wyspy Honsu z Kanazawa do Tsuruga. Zakończenie budowy całej linii planowane jest w roku 2024. Pierwsza część tej trasy otwarta została w 1997 roku i ma swój koniec w Nagano. Odcinek łączący Kanazawę i Nagano otwarty ma być w 2014 roku. Dalej linia Hokuriku Shinkansen ma ciągnąć się na zachód od Tsuruga aż do połączenia z linią Tokaido Shinkansen w Maibara lub Kyoto.

Trzeci planowany fragment japońskiej sieci kolei dużych prędkości to zachodnia gałąź linii Kyushu Shinkansen ciągnący się aż do Nagasaki. Fragment 45,7 km pomiędzy Takeo Onsen i Isahaya jest już w budowie.

Budową w/w odcinków zajmie się Japan Railway Construction, Transport & Technology Agency korzystając z funduszy publicznych. Po jej zakończeniu zostaną one wynajęte firmom spółki JR Group.

źródło:http://www.railwaygazette.com

 

Mapa japońskiej sieci kolei dużych prędkości

Szukaj

Partnerzy

Aktualności

Państwowa Agencja Prywatyzacyjna rozpocznie wyprzedaż majątku kolejowego sektora towarowego BDŻ. Jest to kolejna próba ratowania Bułgarskich Kolei Państwowych BDŻ.

Więcej…

Technika

Pociągi Acela Express – wzorowane na francuskich TGV, okazały się znakomitym sposobem na szybkie i bezpieczne podróżowanie, np. między amerykańską stolicą – Waszyngtonem a centrum finansowym USA – Nowym Jorkiem.

Więcej…