KRKDPWP

Komitet Rozwoju KDP w Polsce

Nowak: Nie przełożyliśmy "Ygreka" o 20 lat

- Nie odłożyliśmy budowy linii "Ygrek" o 20 lat. Po 2020 roku sprawdzimy sytuację - powiedział dziś we Wrocławiu minister transportu Sławomir Nowak. Nie wykluczył nawet wybudowania odcinka Warszawa - Łódź już w przyszłej perspektywie finansowej UE.

- Nie wykluczam, że po zakończeniu studium wykonalności przygotujemy drugie studium, dla przedłużenia linii "Ygrek" do Berlina i Pragi. Nie chcę się znęcać nad błędem nie uwzględnienia tego w obecnym planie, ale trzeba to jak najszybciej naprawić, bo bez połączenia z Berlinem i Pragą nie ma możliwości zbudować w ogóle tej linii - powiedział minister transportu.

Minister stwierdził, że tereny pod budowę "Ygreka" będą rezerwowane. Wyraźnie zadowolony był z tego Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego i mazowiecki marszałek Adam Struzik. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu "Rynek Kolejowy" zapytał o to, kiedy i jak będą rezerwowane tereny. Sławomir Nowak niespodziewanie stwierdził, że nic o rezerwowaniu terenów nie mówił. - Proszę się nie martwić, przed KDP nie uciekniemy, a marszałkowie będą naciskać na rezerwowanie terenów - uspokajał Adam Struzik.

Jak wyjaśnił "Rynkowi Kolejowemu" wiceminster Andrzej Massel, rezerwowanie terenów nie jest wykluczone, ale ministerstwo będzie się nad tym zastanawiać dopiero po zakończeniu wykonania studium dla "Ygreka" przez IDOM. Zapytany, czy ministerstwo zrezygnowało z ogłoszonego w ubiegłym roku wykreślenia linii "Ygrek" z planu zagospodarowania kraju przyznał, że "podejście do dokumentów strategicznych zostało przeanalizowane i zmodyfikowane".

Podczas debaty z marszałkami Sławomir Nowak powiedział, w przyszłej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej niewykluczona jest budowa nowej linii kolejowej łączącej Łódź z Warszawą. Jak wyjaśnił "Rynkowi Kolejowemu" Andrzej Massel, chodzi o pierwszy etap budowy linii "Ygrek". Niewykluczone jest rozpoczęcie budowy tej linii na najbardziej zatłoczonym odcinku Warszawa - Łódź już w przyszłej perspektywie unijnej, ale decyzja zostanie podjęta po poznaniu wyników studium wykonalności.

 

Szukaj

Partnerzy

Aktualności

20 marca z terminalu Lyon Saint-Exupéry we Francji do stacji St Pancras w Londynie konsorcjum EuroCarex zorganizowało próbny przewóz towarów po liniach dużych prędkości.

Więcej…

Technika

Pociągi Shinkansen serii E5 są elektrycznymi zespołami trakcyjnymi wyprodukowanymi przez konsorcjum firm Hitachi i Kawasaki i eksploatowanymi przez JR East począwszy od marca 2011 r.

Więcej…